Najważniejszą cechą podłóg w obiektach medycznych jest sposób ich wykonania, który gwarantuje łatwą, codzienną dezynfekcję przez wiele lat. Dotyczy to nie tylko samego materiału, ale także sposobu łączenia podłogi ze ścianą. Posadzka medyczna musi być odporna na silną chemię i kwasy, a także wysokie temperatury.
Kolejną wyróżnikiem podłogi medycznej jest jej wytrzymałość na intensywne użytkowanie. Szpitale i przychodnie to miejsca, które codziennie odwiedza wiele osób. Liczy się więc odporność na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.
Jakie podłogi spełniają te wymagania? Przede wszystkim wytrzymałe i higieniczne podłogi z żywicy epoksydowej. Ich powłoka jest antypoślizgowa, odporna na ścieranie i codzienny, intensywny ruch pieszy. Łatwo ją utrzymać w czystości, a codzienna dezynfekcja nie uszkadza jej nawet po latach stosowania silnych środków.
W projekcie szpitala czy przychodni szczególne znaczenie mają pomieszczenia, w których znajdują się specjalistyczne urządzenia. Podłogi w tych wnętrzach muszą mieć atesty dotyczące przewodzenia prądu i gromadzenia się ładunków elektrycznych. Dlatego w salach operacyjnych czy na stanowiskach obsługi sprzętu medycznego posadzki muszą być wykonane z materiałów antyelektrostatycznych.
W ofercie Optifloor sprawdzonym systemem posadzki antystatycznej jest podłoga Quarzcolor ESD. Chroni ona przed gromadzeniem się ładunków elektrycznych i zapobiega zakłócaniu działania delikatnych urządzeń. Co więcej, ma wszystkie niezbędne atesty antystatyczne i ochrony przeciwporażeniowej – może więc być montowana w salach operacyjnych i diagnostycznych.